Вече споменахме за отличителните външни белези на насекомото, за да можете бързо и лесно да установите дали пред вас стои сребърна рибка или друг вид насекомо. Сребърната рибка обича да се храни с човешки хранителни продукти, богати на нишесте или захари, като освен това насекомите могат да преработват и целулоза, което ги прави особено опасни за хартиени запаси, както и библиотеки.
Оптималните условия за развитието и размножаването на сребърната рибка са помещения, при които влажността на въздуха не пада под 70%, а температурата да е между 20 и 27 градуса по целзий. Това е и причината много експерти да смятат, че сребърната рибка има тропически произход. Ентомолозите смятат, че сребърната рибка е едно от най-старите насекоми в света, датиращо още от палеозойската ера. Както вече споменахме, насекомите не обичат светлината. Дори и женската сребърна рибка да е снесла яйцата си на светло място, в момента, в който ларвите се излюпят, те се насочват към сенчесто място, без пряка слънчева светлина.
Сребърната рибка изисква доста специфични условия за живот, като при екстремни минусови температури, както и при горещини над 35 градуса насекомите и техните ларви умират. Естественият жизнен цикъл на насекомото е в рамките на 3 години, като те достигат до зряла възраст само няколко месеца след като се излюпят. Процесът на полово съзряване при сребърната рибка може да бъде забързан, ако условията на живот са в оптималните зони.
Размножителният процес при сребърната рибка е доста по-бавен и сложен, от колкото при останалите насекоми, което ги прави по-лесни за унищожаване. Процесът е стандартен – женските индивиди снасят яйца, които след малко повече от месец се превръщат в ларви.